duża rodzina

duża rodzina

forum dla rodzin wielodzietnych i sympatyków
duża rodzina
Obecny czas: 01 Sie 2014, 09:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: zielarstwo
PostWysłany: 27 Mar 2011, 01:38 
samurajka

Dołączenie: 04 Lip 2007, 23:53
Czytałam, że tradycyjne nasiadówki w ogóle nie są dobre, bo generalnie ciepło i stojąca woda to bodziec dla bakterii do rozmnażania, chodziło mi bardziej o zioła do picia bo jednak wierze bardziej w skutecznośc kuracji wewnętrznej organów bedących wewnatrz człowieka ( pęcherz, nerki...) i za ten przepis najbardziej dziekuję :D

PostWysłany: 27 Mar 2011, 16:35 
z bukowego domu:)

Dołączenie: 25 Wrz 2007, 21:29
Nasiadówki i parówki mogą się przydać później - jeśli ktoś ma tendencje do nawrotów. Mnie dość skuteczne pomagały przy stanach zapalnych po kuracji antybiotykiem.
Przepis na napar do picia ze sprawdzonej książki - sama nie stosowałam, bo na szczęście nie mamy w rodzinie z tym problemów. Poza tym Haniutko - są w aptekach i sklepach zielarskich gotowe mieszanki na drogi moczowe. Niektórym służą.

PostWysłany: 04 Kwi 2011, 14:35 

Kurkuma
Posiada lecznicze właściwości: pomaga zwalczać kamienie żółciowe, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, zwłaszcza w chorobach skóry (trądzik, łuszczyca), działa rozkurczowo, bakteriobójczo i wzmaga wydzielanie żółci. Stosuje się w leczeniu chorób reumatycznych, serca i wątroby, wzmacnia system nerwowy, stosowana w profilaktyce nowotworów - to tylko niektóre właściwości!

Łyżeczka kurkumy dziennie działa cuda! :D Właśnie testuję!

Ostatnio edytowany przez Isia, 04 Kwi 2011, 14:48, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: 04 Kwi 2011, 14:46 

Sosnowe młode szyszki i pędy na kaszel i płuca.

Pędy i szyszki sosny dokładnie pokroić i zgnieść , wymieszać z miodem (pół na pół) i wstawić do słoja.

Kiedy stworzy się sok (kilka dni), odcedzić go i dolać około 11-12% czystego spirytusu i wymieszać. Ilość spirytusu dowolna :P -zależy, czy ma być nalewka, czy lekarstwo :D

Dobre na przeziębienia, smaku też nieźle.

PostWysłany: 04 Kwi 2011, 16:53 
samurajka

Dołączenie: 04 Lip 2007, 23:53
Isia napisał(a):
Kurkuma
Posiada lecznicze właściwości: pomaga zwalczać kamienie żółciowe, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, zwłaszcza w chorobach skóry (trądzik, łuszczyca), działa rozkurczowo, bakteriobójczo i wzmaga wydzielanie żółci. Stosuje się w leczeniu chorób reumatycznych, serca i wątroby, wzmacnia system nerwowy, stosowana w profilaktyce nowotworów - to tylko niektóre właściwości!

Łyżeczka kurkumy dziennie działa cuda! :D Właśnie testuję!

ponoć hindusi, którzy zjadaja tony kurkumy i innych takich przypraw stosunkowo do krajów europejskich rzadko zapadaja na nowotwory, tz tak mi sie o uszy obiło, tekstów naukowych na ten temat nie widziałam

PostWysłany: 04 Kwi 2011, 23:19 

W necie sporo informacji, także a propos leków. Zaczęłam stosować, bo mi doradziła moja zielarka :D i koleżanka z chorobą nowotworową (10 lat po nowotworze :D :D :D hurra!).

PostWysłany: 08 Kwi 2011, 20:11 

Lawenda

Zastosowanie
Przetwory polecane we wzmożonej perystaltyce jelit, we wzdęciach. Ułatwiają i poprawiają trawienie, działają wiatropędnie. Olejek stosowany zewnętrznie łagodzi bóle gośćcowe, swędzenie skóry, łagodzi również skórne zakażenia bakteriami ropotwórczymi.

Postać leku

Napar. 2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wody. Trzymać pod przykryciem 10-15 minut, po czym odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu..

Moją uprawę lawendy - a mam tego poletko cudne - jesienią suszę, wkładam w odparowane (znaczy takie, co pary znaleźć nie mogą :D ) cienkie skarpetki (żeby się nie kruszyło) i umieszczam w każdej szafie.Antymolowo. Skuteczne!!! :D

Ostatnio edytowany przez Isia, 08 Kwi 2011, 20:31, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: 08 Kwi 2011, 20:13 

Ojciec Klimuszko, znakomity polski zielarz, na problemy z włosami polecał niezawodną nalewkę ziołową.
3 łyżki ziela pokrzywy i 3 łyżki liści brzozy trzeba zalać 3/4 litra spirytusu rozcieńczonego pół na pół z wodą. Odstawia się to na 10 dni. Po przecedzeniu trzeba nacierać tą nalewką włosy i głowę.
Skuteczna jest również nalewka z liści pokrzywy i nasturcji. Te składniki w równych proporcjach należy zalać wódką i pozostawić na 3 tygodnie. Po sklarowaniu wcierać we włosy. Wtedy ani jeden włos "nie spadnie nam z głowy".

PostWysłany: 08 Kwi 2011, 20:16 

POLSKIE KAPARY

Składniki : pół kilograma zielonych owoców nasturcji, 2 szklanki 6 procentowego octu winnego, 10 dkg cukru, 2 liście laurowe, czarny pieprz ziarnisty, ziele angielskie, goździki, sól, niegazowana woda mineralna.
Przygotowanie: Zagotować litr wody i dobrze posolić. Wrzucić owoce nasturcji i gotować 10 minut. Osączyć na sicie i ułożyć w słoiczkach wyparzonych wrzątkiem. Zagotować ocet z cukrem i kilkoma ziarnami przypraw oraz liśćmi laurowymi. Gorącą zalewą napełnić słoiczki z nasturcją i dodać jeszcze po kilka ziaren przypraw. Zakręcić pokrywki. Pasteryzować kwadrans w temperaturze 90 stopni C. Przechowywać w ciemnym miejscu.
Nasturcja jest znakomita do dekoracji potraw - zjeść dekorację można! Swojego czasu mając małe dziewczynki wykorzystywałam na dzieciowych imprezach do robienia ozdób na jedzeniu, bransoletek, opasek, kwiatków przypinanych.

PostWysłany: 08 Kwi 2011, 20:29 

WINO Z MNISZKA LEKARSKIEGO

4 litry przegotowanej wody
4 szklanki kwiatów mniszka lekarskiego zerwanych około południa w słoneczny dzień
2 pomarańcze (bez soku)
2 cytryny (bez soku)
1.5 kg miodu (jeśli jest to możliwe miód z mniszka lekarskiego)
15g białych winnych drożdży, suszonych
Kwiaty zalać przegotowaną wodą. Rozpuścić miód w miksturze. Dodać owoce cytrusowe pokrojone na ćwiartki. Pozwolić na fermentację miksury w dzbanie lub dużym słoju w temperaturze 20°C w ciemnym pomieszczeniu przez około trzy tygodnie. Mieszać miksturę drewnianą szpatułką co 2-3 dni. Kiedy fermentacja jest kompletna, miksturę odcedzić używając czystej ściereczki. Miksturą napełniać butelki i zakorkować. Wino powinno leżakować w chłodnym miejscu około 9 miesięcy.
To wino jest świetne na woreczek żółciowy, na leczenie skazy moczanowej i kwasu moczowego. Jest wysoce zalecane na stany przed-cukrzycowe.
Pić pół szklanki przed posiłkiem.

Młode listki mniszka mieszam z listkami czosnku niedźwiedziego i różnych sałat -plus oliwka. Pyszna sałatka!

PostWysłany: 13 Kwi 2011, 20:26 

MELISA - polecam wszystkim zestresowanym :D Przed 22 smakuje znakomicie!

PostWysłany: 30 Kwi 2011, 20:51 

Nieznana właściwość aromatycznej przyprawy
dzisiaj, 17:00
DB / huffingtonpost.com
Pachnące zioła i przyprawy, takie jak imbir, są - z żywieniowego punktu widzenia - jednymi z najpotężniejszych broni, jakie mamy do walki z zapaleniami – podaje huffingtonpost.com.

Aromatyczny imbir jest jednym z najczęściej wykorzystywanych "leków" w tradycyjnej azjatyckiej medycynie. Od tysięcy lat doskonały smak imbiru i jego właściwości zdrowotne są skarbem dla tamtejszej ludności.

Imbir zawiera kilkadziesiąt bardzo silnych substancji zwalczających zapalenia, miedzy innymi olejek eteryczny zwany zingiberol - informuje huffingtonpost.com.

Japońscy naukowcy opublikowali w Journal of Medicinal Food informację, że czerwony imbir (Zingibe officinale) jest stosowany w tradycyjnej indonezyjskiej medycynie jako środek przeciwbólowy na artretyzm.

Imbir zwalcza zapalenia podobnie jak NSAID, czyli niesterydowe środki przeciwzapalne. Imbir działa w ten sposób, że hamuje aktywność enzymów z grupy cyklooksygenaz - odpowiedzialnych za syntezę mediatorów zapalnych. Blokuje enzymy COX-1 i COX-2 odpowiedzialne za reakcje zapalne.

Dalsze odkrycia ujawniły, że wyciąg z imbiru hamuje ponadto kilka genów odpowiedzialnych za powstawanie zapalenia.

- Jak wyjaśnia moja książka "Uzdrawiająca moc", imbir zawiera ponad czterysta chemicznie aktywnych składników i jest używany w dolegliwościach jelitowych. Może on chronić żołądek przed chorobą wrzodową, ponadto ma szeroki zakres walki z pasożytami – powiedział Leo Galland, lekarz, pisarz i lider w dziedzinie medycyny.

Badania wskazują, że imbir może także być pomocny w przypadku mdłości i migreny - podaje huffingtonpost.com.

(KK)

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości