zielarstwo

w co się ubrać, jak dobrze wyglądać, czym umyć głowę, i w czym spłukać;) które kosmetyki są dobre, no i oczywiście jak schudnąć, ewentualnie przybrać kilka kilogramów:)))
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

zielarstwo

Post by Isia »

Stosujecie zioła? Ja się ostatnio zaprzyjaźniłam ze starą zielarką.Mam już od niej nalewkę na młodych orzechach (zbierać przed Janem należy) - na problemy trawienne, napar ze ślazu lub macierzanki - drogi oddechowe.
Ostatnio poleciła mi czarcie żebro - trzy kąpiele - na odciotowanie.No, że niby jakby urok był, to zejdzie :shock: .Ziółko niesamowite - po pierwszej kąpieli woda mi się zrobiła jakaś czarna (to ponoć te uroki wychodzą :D ). W czary nie wierzę, ale co tam - ogólnie kąpiel relaksująca, a babci dobrze z oczu patrzy.Metoda z przedwojennej Białorusi!
User avatar
chwilka
Generalissimus domownikuss
Posts: 1704
Joined: 24 Oct 2007, 21:32
Location: Wrocław
Contact:

Re: zielarstwo

Post by chwilka »

Urok, nie urok, ale lepiej nie być ciotowatą, cokolwiek by to znaczyło :P
Dawaj przepis
Mama Marysi (1997), Bartka (1999), Mikołaja (2005), Daniela (2007) i Sary (2013)
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Ostrożeń warzywny (czarcie żebro)
Jest rośliną wieloletnią w Polsce pospolitą podobną do ostu.
Do celów leczniczych stosuje się ziele ostrożenia warzywnego.
Roślina ma działanie moczopędne oraz ogólnie odtruwające, ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii (czyści krew).
Ogólnie wzmacnia, działa przeciwkrwotocznie jeżeli stosujemy ziele ostrożenia wewnętrznie.
Zastosowany zewnętrznie w postaci kąpieli, okładów czy nasiadówek wykazuje działanie przeciwzapalne.
Można go stosować przy różnego rodzaju problemach skórnych (świąd, wysypka również alergiczna, trądzik i.t.p)
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

To popularne ziele. Dawniej wierzono, że odczynia złe uroki. Po takiej kąpieli wodę należało wylać poza terenem gospodarstwa. Naparem z czarciego żebra przemywano również zwierzęta, żeby zapobiec klątwom rzucanym przez zawistników. Przede wszystkim krowy, którym złe spojrzenie mogło odebrać mleko.

Czarcie ziele to ludowa nazwa ostrożnia warzywnego, którego lecznicze właściwości znano już w średniowieczu. Od setek lat stosowany jest jako naturalny antybiotyk przy zapaleniach i chorobach skóry. Nasze prababcie zwalczały nim trądzik. Teraz używany jest przez firmy farmaceutyczne i kosmetyczne do produkcji rozmaitych preparatów ujędrniających cerę.

PS Fragment znaleziony gdzieś w necie!
Last edited by Isia on 06 Nov 2010, 00:43, edited 1 time in total.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

W sklepie zielarskim kupić można, sprawdziłam. Według przepisu mojej zielarki zalać wrzątkiem (2 litry wlałam na dwie garści) i polewałać się w kąpieli.Przekonały mnie te problemy skórne :D Może są inne przepisy? :D

A te "cioty" to złe uroki :? , czasem nawet nieświadomie rzucane, szczególnie na dzieci - taki zabobon ludowy. Uroki tłumaczę sobie współcześnie na "energię". W sumie księżyc ma jakiś wpływ na nasze samopoczucie, wiatr - może i ludzie? :shock:

Moja babcia - zielarka to bardzo życzliwa i religijna kobieta.I dużo wie. Sprawdziłam już, że jako alergik mogę używać miodu (na który jestem uczulona) pod postacią wody z miodem - piję rano zalany poprzedniego wieczora wrzątkiem miód. Rewelacyjny na obstrukcje! Babcia mówi, że czysty miód wzmaga flegmowanie :D - dlatego dla alergika niedobry.

Włosy z córkami płuczemy w wywarze z liści orzecha włoskiego - też babci rada. Akurat orzechów u nas dostatek. :D I nie wiem - sugestia, prawda - wydaje nam się, że forma lepsza :D
Last edited by Isia on 06 Nov 2010, 13:49, edited 1 time in total.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Na pewno też z zaleceń mojej ulubionej zielarki działa:
-przecieranie cebulą rozkrojoną wrzodów i wyprysków,
-picie wywaru z ugotowanych korzeni pietruszki na opuchliznę nóg - koleżanka stosowała po zatruciu ciążowym - dobry efekt,
-okłady z liści gotowanej kapusty na bolące piersi i problemy płucne.
Haniutka
samurajka
Posts: 7107
Joined: 04 Jul 2007, 23:53
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Haniutka »

chwilka wrote:Urok, nie urok, ale lepiej nie być ciotowatą, cokolwiek by to znaczyło :P
Dawaj przepis

dla homofobów ziele idealne, od razu ciotowatośc przejdzie po 3 kąpielach, zarządzic przymusowe kapiele w czarcim zielsku dla homoniewiadomo :lol:
mozna tez na orgach polecic, coby kapac dzieci juz od urodzenia, zeby na ta straszliwą ciotowatośc nie zapadły :lol:
...sens w ogóle nie wchodzi w grę.Ja nie mam sensu, Ty nie masz sensu, żaden jedzenia kęs nie ma sensu.
Gry są bez sensu, sny są bez sensu, nawet- niestety- sens nie ma sensu…
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

My to raczej próbujemy na problemy skórne - ale kto wie? :D Jak dodać siłę sugestii, może da się "odciotowić" wszystko :562:
Babka4
Generalissimus domownikuss
Posts: 1733
Joined: 21 Jun 2007, 10:25
Location: Toruń
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Babka4 »

:-D
4 dzieci od 21 do 13 lat (2018 r.)
półetatowa kura domowa ;)
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Płukanka do włosów
2 łyżki stołowe suszonej szałwi, rozmarynu lub pokrzywy
2 szklanki gotującej się wody
Umieścić suszone zioła w gotującej się wodzie. Wyłączyć ogień. Zostawić zioła w wodzie na około 15 minut. Odcedzić i używać jako płukanki na włosy.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Na przeziębienie
2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem przez około 20-30 minut, przecedzić. Podawać dzieciom kilka razy dziennie gorący lub przy wysokiej gorączce letni napój. Można dodać do niej miód, sok z cytryny, sok malinowy. Lipa ma działanie napotne, wzmacnia odporność i łagodzi kaszel.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Łuszczyca
Z lekó ziołowych pomaga wyciąg z naowocni fasoli, korzeni łopianu, korzeni wilżyny, rzewienie, ziela skrzypu, ziela gryki, owoców bzu czaernego, liści brzozy (Betasol) lub na bazie aloesu. (Aloe Vera).
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Oliwka - napełnij słój płatkami nagietka, ugnieć je i zalej oliwą tak, by pokryła ich powierzchnię. Słoik szczelnie zamknij i odstaw na 3 dni w nasłonecznione miejsce. Następnie odcedź, odciskając płatki. To kosmetyk dla cery suchej i zmęczonej, nadaje skórze gładkość, ożywia jej koloryt.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Na wzdęcia
Herbatka kminkowo-kolendrowa: wymieszaj po łyżeczce nasion kminku i kolendry, zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 20 minut. Odcedź i wypij.
michał
Gazda z Farfurni
Posts: 2480
Joined: 07 Aug 2007, 10:56
Location: tam, gdzie wrony zawracają
Contact:

Re: zielarstwo

Post by michał »

Stosujemy zioła, choć wymagają cierpliwości i poszukania.
Nie wiem, czy pomagają na wszystko - tę wiedzę trzeba by teraz szukać u szamanów na Syberii, czy w Amazonii, ale tam rosną zupełnie inne rzeczy. Gorzej jest z lokalnymi zielarzami. Jeszcze coś niecoś przetrwało z tej kosmetycznej części zielarstwa, gorzej z tą bardziej medyczną...
--------------------------------------------------
Pawik, Hancia, Niela, Bisia, Łudeczka i Tysia :))
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Na wszystko ziółek nie ma - ale pobawić się można.Ja mam już mały grafik, co zbierać będę.Na szczęście mam gdzie :D Będzie powód do spacerków. A mój mąż ma plan na naleweczki -lecznicze :P
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Nagietek lekarski jest jednym z najpopularniejszych ziołowych środków leczniczych stosowanych przy chorobach i stanach zapalnych skóry.

SKŁAD I DZIAŁANIE

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) zawiera znaczne ilości saponin triterpenowych, karotenoidów i flawonoidów, a także związki śluzowe, związki goryczowe, kwasy organiczne, fitosterole, magnez, mangan i witaminę C. O leczniczych właściwościach nagietka w głównej mierze decydują saponiny, flawonoidy i karotenoidy. Saponiny triterpenowe mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, rozkurczowe i przeciwzapalne, a także pobudzają wydzielanie śluzu i działają wykrztuśnie. Flawonoidy zawarte w nagietku (kwercetyna i izoramnetyna) działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowe i antyoksydacyjne. Z kolei karotenoidy, w tym likopen, należą do silnych przeciwutleniaczy. Nagietek ceniony jest w lecznictwie i kosmetyce przede wszystkim ze względu na działanie:

Przeciwzapalne
Przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe
Rozkurczowe
Żółciopędne
Regenerujące i nawilżające (na skórę)

ZASTOSOWANIE WEWNĘTRZNE NAGIETKA

Napar z nagietka zalecany jest przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądkach i jelit, chorobach pęcherzyka żółciowego, a także po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Nagietek pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, jest więc stosowany w niedokwaśności soku żołądkowego. Nagietek ma łagodne działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi, a ze względu na właściwości rozkurczowe polecany jest przy bólach menstruacyjnych.

ZASTOSOWANIE ZEWNĘTRZNE NAGIETKA

Zewnętrznie stosowana jest maść nagietkowa, olej i napar z nagietka. Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie nagietka wykorzystywane jest w leczeniu zapalenia spojówek, gardła i jamy ustnej, a także przy stanach zapalnych sromu i pochwy. Nagietek jest pomocny przy chorobach skóry, ukąszeniach, wysypkach, owrzodzeniach i trudno gojących się ranach (również pooperacyjnych). Stosowany jest jako środek leczniczy przy żylakach nóg i odbytu (hemoroidy), a także przy odleżynach, oparzeniach i odmrożeniach. Maść nagietkowa polecana jest przy spierzchniętej i spękanej skórze warg.

NAGIETEK W KOSMETYCE

Nagietek stanowi dodatek do kosmetyków regenerujących i nawilżających suchą, łuszczącą się i wrażliwą skórę. Jest również składnikiem kosmetyków do włosów suchych i zniszczonych.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

MACIERZANKA
Skład chemiczny i działanie
Głównym składnikiem leczniczym jest olejek lotny zawierający linalol, terpineol, tymol, karwakrol i inne. Poza tym występują saponiny, garbniki, flawonoidy. gorycze. Działa wykrztuśnie. ściągająco i odkażająco.

Zastosowanie
Macierzanka polecana jest w nieżytach górnych dróg oddechowych, przy uporczywym kaszlu, jako słaby środek przeciwskurczowy, w zaburzeniach przewodu pokarmowego upośledzone trawienie, wzdęcia, kurcze żołądkowe. Zewnętrznie — do płukania jamy ustnej i gardła, w postaci okładów w bólach reumatycznych, nerwobólach i na stłuczenia, do irygacji.

Postacie leku

Napar. Ziela macierzanki łyżkę zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pić 1—2 razy dziennie po pół szklanki płynu.
Napar do użytku zewnętrznego. Ziela macierzanki 5 łyżek zalać szklanką wrzątku i przykryć. Po 10 minutach rozparzone ziele zawinąć w płótno i przykładać na chore miejsce.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

SENES
Działanie i zastosowanie
Glikozydy antranoidowe działają przeczyszczająco, pobudzają perystaltykę jelita grubego, przez co ułatwiają i przyspieszają przemieszczanie treści pokarmowej. Powodują także upłynnienie stolca. Liście i owoce senesu są stosowane przy zaparciach, których przyczyną jest brak perystaltyki i niedostateczne napięcie mięśniowe jelita grubego. Nie powinny być używane przy zapaleniu jelita grubego.

Wyciąg z liści i liście senesu wchodzą w skład preparatów o działaniu żółciopędnym. Senes jest jednym z najczęściej stosowanych środków przeczyszczających podawanych przy zaparciach.

Stosować przez krótki okres czasu!
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Pokrzywa

Wewnętrznie liście i ziele pokrzywy stosuje się w początkowym okresie cukrzycy, jako środek hemostatyczny w zaburzeniach krzepliwości krwi i krwawieniach wewnętrznych, a także w schorzeniach dróg moczowych i kamicy nerkowej, ze względu na działanie moczopędne. W lecznictwie ludowym pokrzywa uznawana jest za jedna z roślin najskuteczniej oczyszczających organizm i stosowana jest w długofalowych terapiach w schorzeniach reumatycznych i gośćcu.

Zewnętrznie okłady z naparu pokrzywy stosuje się przeciwko czyrakom. Łodygi z liśćmi używane są do biczowania ciała w celu wywołania miejscowego podrażnienia i przekrwienia skóry w przypadkach bólu stawów i kurczów mięśni. Alkoholowy wyciąg lub napar z korzeni stosowany do nacierania skóry głowy i do mycia włosów, intensyfikuje ukrwienie skóry, wzmacniając ją i zapobiegając łupieżowi i łojotokowi. Wyciągi alkoholowo-wodne z korzeni pokrzywy są ważnym składnikiem licznych preparatów zapobiegających przerostowi prostaty i zmniejszających utrudnienia w oddawaniu moczu.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Bratek

W schorzeniach układu moczowego o charakterze przewlekłym, a także w dermatozach na tle zaburzeń przemiany materii (w trądziku młodzieńczym, wyprysku, liszaju rumieniowatym).
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Nalewka brzozowo - pokrzywowa
Po 3 łyżki liści brzozy i pokrzywy zalewamy 3/4 litra wódki i odstawiamy na 1--`14 dni, wstrząsając naczyniem. Po przecedzeniu wcieramy w skórę głowy co drugi dzień.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

ocet ziołowy do pielęgnacji skóry
łyżeczka suszonej mięty
1 łyżeczka suszonej szałwii
1 łyżeczka suszonych kwiatów lawendy
1 łyżeczka suszonego rozmarynu
0,5 litra octu owocowego
100 g wody destylowanej
20 g alkoholu 70-procentowego
0,5 łyżeczki olejku eterycznego rozmarynowego lub lawendowego
WYRÓB:

Zioła wsypujemy do słoika i zalewamy octem. Szczelnie zamykamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na okres 2 tygodni od czasu do czasu potrząsając. Następnie zawartość słoika przecedzamy przez gazę lub filtr do kawy. Płyn mieszamy z wodą destylowaną. Olejek eteryczny dodajemy do alkoholu, a ten mieszamy z przefiltrowanym octem. Mieszankę wlewamy do butelki z ciemnego szkła i intensywnie wstrząsamy. Jeśli mieszanka jest zbyt intensywna zawsze możemy ja rozcieńczyć wodą destylowaną.

STOSOWANIE:

Ocet służy do nacierania twarzy i ciała. Przywraca naturalny, kwaśny płaszcz ochronny skóry, delikatnie złuszcza naskórek i oczyszcza pory z sebum. Odświeża, tonizuje i pobudza krążenie. Sprawia, że skóra lepiej chłonie substancje zawarte w kremach i maseczkach. Polecany jest szczególnie do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Zawarte w nim olejki eteryczne nadają kosmetykowi przyjemny zapach i działają dezynfekująco.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Kompres na włosy
Ma za zadanie nabłyszczyć oraz wzmocnić włosy.
Składniki:
1/3 oleju roślinnego
łyżeczka rumianku
liść pokrzywy
liść brzozy
żółtko
łyżka miodu
łyżka soku z cytryny
2-3 krople oleju rozmarynowego
Przygotowanie:
1/3 oleju roślinnego lekko podgrzej, następnie namocz( około 30 minut) w nim łyżeczkę rumianku, liści pokrzywy i brzozy. Odcedź. Dodaj żółtko, po łyżeczce miodu i soku z cytryny, 2-3 krople oleju rozmarynowego. Stosowanie Mieszankę wetrzyj w wilgotne włosy. Możesz owinąć głowę folią, a potem ręcznikiem. Ciepło wzmocni działanie odżywczego kompresu.
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Nalewka
2 łyżki korzenia łopianu zalać 6 łyżkami spirytusu. szczelnie zakryte naczynie odstawić na tydzień, przecedzić, raz dziennie przecierać skórę głowy (na porost włosów).
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

By zadbać o swoje zęby, tak by nie tylko były zdrowsze, ale i bardziej białe należy płukać je w naparze z szałwii
Haniutka
samurajka
Posts: 7107
Joined: 04 Jul 2007, 23:53
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Haniutka »

poproszę jakis przepisik na ziółka na nawracające zapalenia pęcherza :-(

pije herbatke z liści pokrzywy, ale cos bardziej skutecznego by mi sie przydało...
...sens w ogóle nie wchodzi w grę.Ja nie mam sensu, Ty nie masz sensu, żaden jedzenia kęs nie ma sensu.
Gry są bez sensu, sny są bez sensu, nawet- niestety- sens nie ma sensu…
Isia
z bukowego domu:)
Posts: 3265
Joined: 25 Sep 2007, 21:29
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Isia »

Zapalenie dróg moczowych

Nasiadówki z kory dębu, nasturcji, rumianku, sałwii
- 2 łyżki ziół zalać 0.5 l wrzącej wody

- parzyć 5-10 minut

- przecedzić

- wlać do dużej miski lub do wanny

- siedź zanurzona w naparze około 15-20 minut
2. "Parówki"

- Mają działanie przeciwzapalne i rozkurczowe

- Napar przygotować tak jak w przypadku nasiadówek

- Ukucnąć nad naparem, przykryć miednicę ręcznikiem

Do picia:

po 50 g liści brzozy, ziela nawłoci, koszyczku rumianku, kwiatu wrzosu, korzenia lubczyku

Łyżkę mieszanki zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia, a potem gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu 5 minut. Następnie przecedź i pij po pół szklanki wywaru 3-4 razy dziennie przed posiłkiem.

po 50 g koszyczka rumianku, ziela fiołka trójbarwnego

po 30 g liści mącznicy, ziela skrzypu, kwiatu robinii akacjowej

Łyżkę dobrze wymieszanych ziół zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 5 minut. Następnie doprowadź napar do wrzenia i gotuj 2 minuty. Odstaw na 10 minut. Przecedź i pij szklankę wywaru 3 razy dziennie między posiłkami.
Haniutka
samurajka
Posts: 7107
Joined: 04 Jul 2007, 23:53
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Haniutka »

dzieki Isiu :D
...sens w ogóle nie wchodzi w grę.Ja nie mam sensu, Ty nie masz sensu, żaden jedzenia kęs nie ma sensu.
Gry są bez sensu, sny są bez sensu, nawet- niestety- sens nie ma sensu…
User avatar
Q-mamma
epikurejka w rozpaczy
Posts: 6147
Joined: 16 Jun 2007, 11:46
Location: Tychy
Contact:

Re: zielarstwo

Post by Q-mamma »

w połogu nie powinno się chyba robić nasiadówek?
Wronka/02/Misiek /98/ Wojtek/91/Jano/89/ Image
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users